Projekto – edukacinio užsiėmimo „Senovės baltų papuošalai ir drabužiai“ pristatymas

Projekto – edukacinio užsiėmimo „Senovės baltų papuošalai ir drabužiai“ pristatymas

2024-11-04

2024-11-04 12.30 val. Kelmės dvare vyks projekto-edukacinio užsiėmimo „Senovės baltų papuošalai ir drabužiai“ pristatymas.

Etninė kultūra Lietuvoje, tame tarpe ir Kelmės krašte per įvairias komunikacijos priemones, dėl padidėjusios gyventojų migracijos šiuo metu patiria intensyvų kitų tautų kultūrų įtaką. Edukacinis užsiėmimas „Senovės baltų papuošalai ir drabužiai“ skirtas giliau pažinti gimtojo krašto kultūrinį-istorinį paveldą, išsaugoti ir puoselėti etninę kultūrą, skleisti etninės kultūros tradicijas, pritraukiant 5–6 klasių moksleivius. Jiems tinkamai, atsižvelgiant į jų amžiaus grupei būdingas suvokimo galimybes, pristatyti ypač didelę kultūrinę, meninę ir istorinę vertę turinčius, mūsų krašte, Kuršių pilkapyne, Tytuvėnų seniūnijoje rastus radinius.

2008 m. Kelmės krašto muziejui buvo perduoti mūsų krašte, Tytuvėnų seniūnijoje, Kuršių pilkapyne, iš vieno turtingiausių III a. pradžios kapų, aptiktų baltų genčių teritorijoje, surasti, turintys didžiulę vertę, radiniai-papuošalai. Kuršių pilkapyne tyrinėjimai buvo vykdyti 2004–2006 m. Ekspedicija buvo finansuojama iš Kultūros vertybių apsaugos departamento lėšų. Ekspedicijai vadovavo prof. Mykolas Michelbertas. Kuršių pilkapyne buvo tyrinėtas tik vienas pilkapis. Jame buvo aptiktos kelių senojo geležies amžiaus kapų liekanos.

            Projekto „Edukacinis užsiėmimas „Senovės baltų papuošalai ir drabužiai““, finansuoto Lietuvos kultūros tarybos bei Kelmės r. savivaldybės lėšomis, įgyvendinimo metu, pasitelkiant profesionalų pagalbą, buvo padarytos Kuršių pilkapyne surastų papuošalų rekonstrukcijos, parengtas pasakojimas, įsigyta pagalbinių priemonių, padedančių aktualizuoti šiuos paveldo objektus. Įdomios praktinės užduotys padeda kūrybiškiau perteikti šio krašto kultūrinį palikimą, padeda formuoti Kelmės krašto identitetą.

Edukacinio užsiėmimo dalyviai aktyviai įtraukiami į dinamišką pažinimo procesą. Šio užsiėmimo metu ne tik pristatomi Kuršių pilkapyno radiniai-papuošalai, bet panaudojami ir kiti efektyvesni kokybiškesni būdai: dalyviai išklauso VšĮ „Vita antiqua“ direktorės, humanitarinių mokslų daktarės, istorikės, archeologės Daivos Steponavičienės (Vilnius) parengtą pasakojimą „Žemaitijos papuošalų ir kostiumų raida“, pasakojimas iliustruotas (taip pat D. Steponavičienės parengtomis) demonstruojamomis skaidrėmis. Įspūdį sustiprina praktinis užsiėmimas (pagal D. Steponavičienės vizualizaciją, A. J. Urbono piešinius UAB ZET-A-ZET pagaminta) – magnetinė dėlionė. Vaikai (panašiai kaip žaidžiant su popierinėmis lėlėmis) dėlioja „magnetinius“ rūbus ir papuošalus ant moters ir vyro formų plokščių figūrų. Yra keturi žemaitiškų rūbų ir papuošalų variantai iš skirtingų laikotarpių: senovės baltų, viduramžių, naujųjų laikų ir XIX a. tautinis kostiumas. Užduotis – teisingai atrinkti ir „aprengti“ figūras senovės baltų kostiumais. Galiausiai vaikams parodomi Kuršių pilkapyno papuošalai, jie palyginami su rekonstrukcijomis, kurias pagamino Karolina Buivydaitė, turinti Tautinio Paveldo, A kategorijos, sertifikatus. 

             Edukacinio užsiėmimo tikslas: išlaikyti žemaitiškos kultūros Kelmės krašto kultūrinį ir tautinį tapatumą, ugdyti jaunąją kartą – būsimuosius tautos kultūros ir paveldo saugotojus ir kūrėjus, perteikiant pamatinių vertybių prasmę ir jų svarbą, etninės savasties puoselėjimą, supažindinant vaikus su Žemaitijos kultūriniais-istoriniais aspektais.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.