Straipsniai
Kino aikštelė – dvaras
2020 01 03Kino filmavimo aikštele yra tapęs ne vienas Lietuvos dvaras. Nenuostabu, juk čia atrandame autentišką praėjusių laikų atmosferą, įspūdingus pastatus ir užburiančius interjerus. Dvaruose filmuota daug kino filmų, televizijos serialų, pasakojančių dramatiškas istorijas. O kartais paties filmavimo laikotarpiu nutikdavo sukrečiančių įvykių. Kviečiame pasidairyti po dvarus, kuriuose vyko gyvenimiškos filmų herojų dramos, buvo atkuriami istoriniai laikmečiai ir vietovės.
Lietuvos televizijos seriale „Laisvės kaina. Savanoriai“ (2016, Lietuva, rež. S.Balandis) pasakojama apie 1918 m. vasario 16-osios Lietuvos Nepriklausomybės akto pasirašymą ir kitus svarbius šalies įvykius. Scenoms filmuoti buvo pasirinktas Zyplių dvaras Šakių rajone. Laikmetį atitinkantį interjerą ir eksterjerą, prabangą filmo kūrėjai atrado būtent čia. Zyplių dvare vyko ir filmo „Patriotai“ (2016) filmavimai, čia kurį laiką buvo apsistojusi filmo kūrybinė grupė, o patys šakiečiai buvo pakviesti išbandyti aktoriaus duonos.
Garsusis televizijos filmas „Tada Blinda“ (1972), tituluojamas ir pirmuoju lietuvių nuotykių filmu, buvo filmuotas Alantos dvare ir jo apylinkėse Molėtų rajone. Netoliese esantis Verpeto kalnas – tas pats, į kurį jojo filmo herojus, o dvaro balkonėlis – tas pats, į kurį Tadas Blinda lipo pas panelę Kristiną, tie patys ir mediniai autentiški laiptai. Filmo kūrimo metu visoje Alantoje kaip senovėje dundėjo pralekiančių arklių kanopos.
Meninis filmas „Mėnulio Lietuva“ (1997) buvo filmuotas Burbiškio ir Akmenos dvaruose Anykščių rajone.
Gyčio Lukšo režisuotame kino filme S. Šaltenio novelės „Duokiškio baladės“ motyvais pasakojama tragikomiška meilės istorija. Filmo kūrėjams pasitarnavo Burbiškio dvaro aplinka ir didžiulis platus Akmenos dvaro kaminas, per visus pastato aukštus besistiebiantis iš rūsio į dangų.
Akmenos dvaras Burbiškio dvaro interjeras
2014 m. Liubavo dvare netoli Vilniaus buvo kuriamas filmas „Vilko vaikai" (2013, Vokietija). Tai istorija apie jaunus vokiečių vaikus, kitaip vadinamus "Wolfskinder", kurie po Antrojo pasaulinio karo buvo nublokšti į mūsų šalį ir užaugo lietuvių šeimose. 2015 m. gegužės mėnesį senajame Liubavo dvare buvo filmuojamas filmas „Karas ir taika" (2016, UK) pagal rusų rašytojo Levo Tolstojaus to paties pavadinimo romaną.
Liubavo dvare besiruošiantys filmavimui Napoleono armijos kariai. Gintaro Karoso nuotrauka.
Prancūzų televizijos mini serialo „Koletė“ (2003, Prancūzija, rež. Nadina Trentinjan, pagrindinį vaidmenį atliko Mari Trentinjan), pasakojančio apie prancūzų romanistę Kolet (Colette, 1873–1954), kūrimo istorija itin liūdna. Kartu į Lietuvą atvykusio gyvenimo draugo, dainininko Bertrano Kanta aktorė buvo mirtinai sumušta kilus konfliktui. Šio, paskutinio Mari Trentinjan filmo veiksmas vyksta XX a.pr. Prancūzijoje. Vieta ir laikmetis buvo atkuriami ir Lietuvos dvarų aplinkoje: Liubavo dvare, Kretingos dvaro žiemos sode, Markučių dvare Vilniuje.
Markučių dvare, kuriame įsikūręs Literatūrinis A.Puškino muziejus, taip pat buvo filmuoti filmai „Ana Karenina“ (2013), „Herojus“ (2014).
Pastarųjų dviejų filmų scenų vieta buvo ir Užutrakio dvaras Trakų rajone. Elegantiška grafų Tiškevičių rezidencija ir jos apylinkės ne kartą buvo pasirinktos filmų kūrėjų. Praėjusio amžiaus aštuntajame dešimtmetyje čia filmuotas garsusis A.Žebriūno filmas „Riešutų duona“ (1977, Lietuva).
Užutrakio dvaro aplinka
Ypatingai kino kūrėjų akį traukiantis Lietuvos dvaras – Trakų Vokės rūmai Vilniuje. Įspūdingos grafų Tiškevičių rezidencijos erdvės įamžintos ne vienoje kino juostoje. Trakų Vokės dvaro rūmuose filmuoti vaidybiniai filmai „Ana Karenina“ (2013), „Karas ir taika“ (2007, 2016), taip pat scenos daugelio kitų filmų: „Herojus“ (2014), „Laiškai Sofijai“ (2012), „Kraujas sniege“ (2011), „Ratilai vandenyje“ (2010), „Tikrasis siaubas“ (2009), „Čaikovskis. Genijaus kūryba“ (2006), „Dėdė Adolfas“ (2005), „Tyla tampa tavimi“ (2005)... Šių ir kitų televizijos filmų, dramų, mini serialų kūrėjai į ekranus perkėlė Trakų Vokės dvaro interjerus ir aplinką. 2018-aisiais amerikiečiai, kūrę dokumentinį televizijos filmą „Paskutiniai carai“ apie paskutinįjį Rusijos imperijos carą Nikolajų Romanovą ir jo šeimą, Trakų Vokės dvarą pavertė caro namais.
2019-ųjų metų premjeros „Jekaterina Didžioji“ (JAV, UK, rež. Filipas Martinas) veiksmas taip pat vyksta puošniuose neoklasicistiniuose Trakų Vokės dvaro rūmuose. Čia nufilmuotos visos filmo scenos, vykstančios privačiuose imperatorės (vaidina britų aktorė Helen Mirren) rūmuose.
Trakų Vokės dvaro interjeras
Ne tik kinomanus, bet ir visus besidominčius istorija, paveldu, Lietuvos dvarai kviečia pamatyti unikalias kino filmų kūrimo ir veiksmo vietas, vaizduotės akimis pakeliauti po kitas šalis ir laikmečius.
Vilma Dečkutė Žukauskienė
Turite pasiūlymų ar komentarų? Palikite mums žinutę: