Straipsniai
Žaismingas kvietimas pažinti Lietuvos dvarus tęsiasi
2023 08 31Kelionių ir pažinimo projektas „Pažinkime Lietuvos dvarus“ tęsiasi iki pat spalio 31 dienos. Iki tol visi, surinkę bent penkiolikos raktų – lipdukų iš įvairių pilių ir dvarų kolekciją savo keliautojo kortelėse, ir atsiuntę ją elektroniniu paštu Lietuvos pilių ir dvarų asociacijai turės galimybę dalyvauti baigiamajame projekto renginyje ir loterijoje, kurios metu bus dalinami dvariški prizai.
Atvykti ir atrakinti istorinio kultūros paveldo objektų duris kviečia pilys ir dvarai visoje Lietuvos teritorijoje. Tai ir atstatyti, vėl atgiję, dažnai kultūros ir tradicijų puoselėjimo veiklų pilni istoriniai objektai, ir dar tik restauruojami, naujam gyvenimui prikeliami dvarai. Čia – kiekvieno iš mūsų praeities ir identiteto dalelė.
Lietuvos pilys ir dvarai, senieji istoriniai pastatai saugo tiek daug grožio, įdomybių, paslapčių. Bekeliaujant tik ir galima atrasti, kurioje gi dvarvietėje – vienas ilgiausių Lietuvoje pėsčiųjų tiltų, kurio dvaro parke galima pamatyti fundatoriaus inicialų formos vandens telkinius, o kuri Lietuvos pilis – pilis "apsimetėlė". Tiek daug mūsų šalyje galima atrasti, tereikia kiek pasiduoti smalsumui ir leistis į kelią.
Apie nuo praėjusių metų vykstantį projektą lankytojai atsiliepia: „tai nuostabi kelionė po Lietuvą“, „nuostabi idėja“, „ateityje lauksime naujų iššūkių!“.
Projekte dalyvauja Biržų, Medininkų, Tauragės, Panemunės, Trakų salos ir Trakų pusiasalio pilys, Alantos, Antašavos, Aukštosios Fredos, Bistrampolio, Burbiškio, Ilzenbergo, Kelmės, Kuršėnų, Lipliūnų, Liubavo, Markučių, Paežerių, Paliesiaus, Plungės, Rokiškio, Tuskulėnų, Verkių, Aristavėlės, Abromiškių, Jurbarko, Hugo Šojaus, Renavo dvarai, Siručio rūmai. Visi šie istoriniai objektai savaime labai įdomūs, tačiau taip pat daugelyje gausu ir pažintinių, pramoginių, kultūrinių veiklų.
Kviečia Aukštaitijos kultūros paveldas
Keliaujantys po Aukštaitijos regioną atras dvarų – aktyviai veikiančių kultūrinių centrų, o taip pat ir dar restauruojamų dvarų. Štai Lipliūnų arba Montvilų dvarvietėje yra išlikę du mūriniai dvaro statiniai – rūmas ir arendatoriaus namas, parko fragmentai. Čia tebevyksta dvaro restauravimo darbai, tačiau besidomintys mielai kviečiami atvykti ir savo akimis viską pamatyti. Aristavėlės dvare, esančiame Lietuvos liaudies buities muziejaus teritorijoje Rumšiškėse, iki spalio 15 d. planuojama natiurmortų paroda. Medinės architektūros dvarą šiuo laikotarpiu bus galima aplankyti kasdien nuo 10 iki 18 val. Siručio rūmuose Kaune, Maironio lietuvių literatūros muziejuje, nuolatos veikia literatūrinės ekspozicijos, rengiamos kūrybinės dirbtuvės, edukacinės programos visai šeimai. Biržų pilyje visuomet gausų įvairių parodų, įspūdį palieka pilies ekspozicijos. Rokiškio dvaras, kuriame įsikūręs Rokiškio krašto muziejus, svetingai atveria duris visiems, norintiems pajusti tolimos praeities dvelksmą. Čia galima susipažinti su Rokiškio krašto istorija, aplankyti ekspoziciją „Rokiškio dvaras. XIX a. – XX a. vid.“, apžiūrėti Liongino Šepkos drožinius, Prakartėlių parodą, sudalyvauti renginiuose. Aukštosios Fredos dvaro aplinkoje įsikūrusiame Vytauto Didžiojo botanikos sode Kaune lankytis galima kasdien nuo 9 iki 21 val. Ir istorijos, ir botanikos mylėtojai čia patirs daug grožio ir gerų įspūdžių. Alantos dvare įsikūrusiame muziejuje – galerijoje apsilankiusiųjų visuomet laukia pažintis ir su istorija, ir su menu – čia nuolatos rengiamos žinomų dailininkų parodos. Įspūdingos architektūros Antašavos dvarą galima aplankyti pagal susitarimą, o Bistrampolio dvaras lankytojams atviras kasdien. Čia galima apsilankyti, sudalyvauti renginiuose, taip pat pailsėti, apsistoti viešnagei. Apsistoti įsimintinam dvariškam poilsiui galima ir Burbiškio dvare. Įvairios paslaugos visapusiškam kūno ir sielos poilsiui teikiamos Paliesiaus dvare, taip pat ši vieta jau seniai garsėja čia rengiamais klasikinės muzikos koncertais. Na, o Ilzenbergo dvaras žinomas ne tik kaip kultūros paveldo objektas, bet ir dėl išskirtinės dvaro produkcijos.
Žemaitijos, Mažosios Lietuvos ir Suvalkijos dvarai ir pilys – aktyvūs kultūriniai centrai
Žemaitijos regionui priklausančiame Jurbarko dvare, Jurbarko krašto muziejuje, lankytojai laukiami darbo dienomis ir šeštadieniais. Rugpjūčio mėnesį čia vyks Jurbarko krašto šventė. Kuršėnų dvaras taip pat atviras lankytojams darbo dienomis ir šeštadieniais, čia įsikūrusiame Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centre lankytojams parengtos įdomios ekspozicijos, vyksta renginiai. Plungės dvare, Žemaičių dailės muziejuje, kunigaikščio Oginskio rūmuose, nuo rugpjūčio 26 d. vyks tarptautinis Mykolo Oginskio festivalis. Kelmės dvare galima atrasti baroko architektūros grožį, sudalyvauti kultūriniuose Kelmės krašto muziejaus renginiuose. Tauragės pilyje esančiame Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ veikia įdomios ekspozicijos, parodos, rengiamos edukacijos. Renavo dvaro lankytojai turi galimybę pažinti ir istoriją, ir gamtą, – čia rengiamos įvairios gamtinės edukacijos, organizuojami žygiai dviračiais, pėsčiomis. Vilniaus dailės akademijai priklausančioje Panemunės pilyje nuolat vyksta parodos, meno renginiai, simpoziumai, diskusijos, paskaitos ir seminarai, čia įsikūrusi menininkų rezidencija. Mažojoje Lietuvoje esančiame Hugo Šojaus dvare veikia Šilutės Hugo Šojaus muziejuje galima susipažinti su istorinėmis ekspozicijomis, muziejaus publikacijomis, ir žinoma, taip pat sudalyvauti čia vykstančiuose renginiuose. Vienas iš didžiųjų Suvalkijos traukos objektų – Paežerių dvaras. Čia veikia Vilkaviškio rajono Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras – muziejus, jo lankytojų laukia pažintis su didinga dvaro architektūra ir istorija.
Svečiams duris svetingai atveria Dzūkijos dvarai ir pilys
Netoli Vilniaus esančiame Liubavo dvare apsilankiusius užplūsta unikalios čia tvyrančios auros pajautimas. Iki pat spalio 29 d. savaitgaliais čia veikia Liubavo dvaro malūnas-muziejus, galima užsisakyti ekskursiją ar edukacinę programą. Šalia Elektrėnų esantis restauruojamas Abromiškių dvaras kviečia į įsimintiną pažintį su vandenų ir parko supamu paveldo objektu, jo XVI amžių siekiančia istorija. Tuskulėnų dvaras Vilniuje nuolatos skelbia apie naujų parodų atidarymus, jubiliejinius renginius, mokslines konferencijas, atmintinų datų minėjimus, koncertus, knygų pristatymus. Galima apsilankyti dvaro rūmuose, oficinoje, Rimties parke, koplyčioje-kolumbariume, taip pat Baltajame dvarelyje ir šv. Teresės koplytėlėje. Praeities dvasia, pagoniškų laikų atminimu dvelkianti Verkių dvaro sodyba supama didžiulio parko, iš šalia dvaro esančios regyklos atsiveria nuostabi Neries panorama. Markučių dvaro internetinėje afišoje – kas mėnesį nauji literatūriniai, muzikiniai ir kitokie kultūriniai renginiai. Medininkų, Trakų salos ir Trakų pusiasalio pilyse veikia Trakų istorijos muziejaus ekspozicijos, vyksta renginiai, – besilankančiųjų laukia tik geriausi įspūdžiai.
Norėdami dalyvauti projekte, kiekvienoje projekte dalyvaujančioje pilyje ar dvare teiraukitės „Pažinkime Lietuvos dvarus“ keliautojo kortelės. Ją galite ir patys atsispausdinti internetinėje svetainėje www.lietuvosdvarai.lt.
Kiekviename aplankytame projekto dalyvių objekte keliautojai gauna simbolinį raktą – lipduką. Savo keliautojo kortelėse surinkę bent 15 lipdukų galite dalyvauti loterijoje, baigiamajame renginyje viename iš dvarų.
Korteles su surinktais lipdukais siųskite Lietuvos pilių ir dvarų asociacijai nuskanuotus ar nufotografuotus el. paštu. Kiekvienas keliautojas gali pateikti tik vieną kortelę.
Svarbu: visuomet pasitikrinti aktualią informaciją apie pasirinktos pilies ar dvaro lankymo laiką.
Visą informaciją apie projektą rasite: www.lietuvos.dvarai.lt
Turite pasiūlymų ar komentarų? Palikite mums žinutę: